Wielowymiarowa terapia manualna stóp

WIELOWYMIAROWA TERAPIA MANUALNA STÓP

Terapia manualna stóp u dzieci na podstawach neurofizjologicznych, jest specjalistyczną terapią ukierunkowaną na diagnostykę i terapię wad stóp u niemowląt i dzieci.
Koncepcja opiera się na wnikliwej analizie problemu związanego z nieprawidłowym ukształtowaniem stopy, a także z jej nieprawidłowym funkcjonowaniem, przekładającym się na zaburzenia chodu. Podczas terapii diagnozowane są różne wady stóp (stopa przywiedzeniowa, serpentynowa, suszkowata, końsko-szpotawa, piętowa i płasko-koślawa), a następnie ustalany jest indywidualny program usprawniania, dostosowany do potrzeb danego pacjenta. W terapii wykorzystywane są odpowiednie chwyty terapeutyczne, manipulacje, mobilizacje, a także specjalistyczne bandażowanie, które ma na celu utrzymanie efektu ćwiczeń.

Terapia wykorzystywana jest w pracy z niemowlętami oraz z dziećmi po pierwszym roku życia, u których wystąpiły:

• zaburzenia w zakresie ukształtowania i funkcji stopy
  • zaburzenia w zakresie ukształtowania i funkcji całej kończyny dolnej
  • zaburzenia długości mięśni (szczególnie przykurcz przywodzicieli – ograniczenie odwodzenia)