Terapia manualna, techniki osteopatyczne

TERAPIA MANUALNA, OSTEOPATIA

Terapia manualna jak i techniki osteopatyczne zmniejszają/likwidują dolegliwości bólowe i dyskomfort u kobiety, a dziecku daje swobodę ruchu i niezależność w wyborze pozycji.

Terapia wskazana jest u kobiet, które mają dolegliwości bólowe kręgosłupa, wzmożone (często bolesne) napięcie mięśni, objawy rwy kulszowej, drętwienia kończyn dolny i górnych, obrzęki.
Przeciwwskazania do terapii są bardzo indywidualne i do rozważania z lekarzem i fizjoterapeutą.

Terapia kobiety w ciąży jest bezpieczna, delikatna, dająca rozluźnienie, zmniejszająca przeciążenie. Najlepiej i najbezpieczniej jest zacząć terapię w II – III trymestrze, wtedy też dolegliwości bólowe z reguły się pokazują.U kobiety w ciąży pracuje się głównie na tkankach miękkich, czyli skórze, powięzi, mięśniach, wpływając na ich rozluźnienie, uwolnienie, uelastycznienie. Można zastosować także delikatne mobilizacje zablokowanych stawów. Manipulacji u kobiet w ciąży nie stosuje się.