Pracownia TK
Pracownia TK


Telefon: 71 32 648 72
SCM posiada Tomograf Komputerowy firmy Philips MX16, 16-sto rzędowy, który zapewnia wysoką jakość obrazowania dla rutynowych badań CT włączając badania mózgu, klatki piersiowej, jamy brzusznej, miednicy, kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowego oraz angiografii CT i wirtualnej kolonoskopii.
Tomografia komputerowa jest procedurą diagnostyczną, która polega na uzyskiwaniu szczegółowych obrazów przekroju ciała przez daną płaszczyznę za pomocą promieniowania rentgenowskiego.
Badanie za pomocą tomografu komputerowego jest bezbolesne i nieinwazyjne. Dostarcza bardzo szczegółowych informacji, które można przetworzyć cyfrowo na obrazy trójwymiarowe. Ma stosunkowo szybki i prosty przebieg, może więc uratować komuś życie, ponieważ pozwala wykryć obrażenia wewnętrzne.
Lekarze:
- Bitt Jarosław
Wskazania do wykonania badania:
Wskazana do wykonania TK w trybie natychmiastowym:
- Podejrzenie krwawienia doczaszkowego
- Podejrzenie kliniczne ropnia mózgu
- Uraz głowy i kanału kręgowego
Pozostałe wskazania:
-
Ze strony centralnego układu nerwowego:
- Podejrzenie nowotworu pierwotnego i wtórnego mózgowia
- Choroby przysadki mózgowej i oczodołu nie dające się wyjaśnić innymi badaniami
- Wady wrodzone ośrodkowego układu nerwowego
- Zmiany naczyniopochodne w mózgowiu (krwiak, zawał)
- Ocena anatomiczna struktur kanału kręgowego
- Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i przepukliny jąder miażdżystych
- Urazy rdzenia kręgowego
- Choroby kości czaszki, zatok, jam nosa, gardła i krtani
- Zaburzenia neurologiczne o niewyjaśnionej etiologi Inne
-
Ze strony klatki piersiowej, śródpiersia:
- Choroby płuc: ropień, fibroza, sarkoidoza, histiocytoza X, azbestoza, zator tętnicy płucnej, urazy płuc, zawał płuc.
- Zmiany w opłucnej i ścianie klatki piersiowej: nowotwory, zapalenia, uraz, przerzuty nowotworowe
- Choroby serca, osierdzia i dużych naczyń: kardiomiopatia, wady serca, guzy serca, płyn w osierdziu, zapalenie osierdzia, tętniaki aorty
- Nowotwory płuc i drzewa oskrzelowego
-
Ze strony jamy brzusznej:
- Nowotwory łagodne i złośliwe wątroby, trzustki, pęcherzyka żółciowego, nerek, śledziony i przestrzeni zaotrzewnowej
- Zapalenie trzustki i wątroby
- Urazy i zapalenie śledziony
- Zapalenia nerek, guzy, urazy, wodonercze, zwężenie tętnic nerkowych, wady nerek
- Patologia nadnerczy
-
Ze strony miednicy małej:
- Nowotwory narządów rodnych kobiety i gruczołu krokowego u mężczyzny
- Guzy pęcherza moczowego
- Ze strony kręgosłupa:
- Urazy
- Zwyrodnienia
- Torbiele
Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza
Sposób przygotowania do badania:
Do badania należy zgłosić się na czczo (co najmniej 6 godzin wcześniej nie należy przyjmować pokarmów stałych). W przypadku badania jamy brzusznej ważne jest przygotowanie pacjenta poprzez odpowiednie wypełnienie przewodu pokarmowego specjalnym środkiem kontrastowym. W tym celu przed rozpoczęciem badania pacjent musi wypić wodny roztwór środka kontrastowego. Aby wyeliminować powstanie zaburzeń obrazu spowodowanych ruchami jelit, w niektórych przypadkach wskazane jest wcześniejsze zastosowanie środków hamujących perystaltykę jelit (np. Buscopan, Glukagon). Unika się wykonywania badań u osób z klaustrofobią. Małym dzieciom przed badaniem podaje się środki uspokajające.
Badania poprzedzające:
W niektórych przypadkach wykonuje się inne badania obrazowe (np. zdjęcia rentgenowskie lub badanie ultrasonograficzne). Wyniki wszystkich poprzedzających badań dodatkowych powinny być dostarczone przed wykonaniem badania tomografii komputerowej.
Opis badania:
Pacjent nie musi się rozbierać do badania, układany jest na ruchomym stole (zwykle na plecach), na którym wjeżdża do środka aparatu (tzw. gantry). W czasie badania pacjent leży nieruchomo, jest instruowany o sposobie zachowania podczas samego badania, w celu uzyskania lepszej jakości zdjęć. W tym m.in. celu większość aparatów TK wyposażona jest w tzw. Intercom, czyli prosty sposób komunikacji głosowej pomiędzy pacjentem a lekarzem czy technikami. Aparat wyposazony jest także w specjalne diody zapalające się podczas wysyłania promieniowania rentgenowskiego, po to, aby w chwili palenia się lampki pacjent nie oddychał. Służy to także poprawie jakości otrzymanego obrazu.
Czas:
Badanie trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.
Informacje, które należy zgłosić wykonującemu badanie:
Przed badaniem:
- Rozpoznana wcześniej alergia lub wystąpienie w przeszłości jakichkolwiek reakcji uczuleniowych na leki lub środki kontrastowe
- Wyniki wszystkich poprzedzających badań
- Skłonność do krwawień (skaza krwotoczna)
- W przypadku stosowania dożylnych środków kontrastowych
- Ciąża
W czasie badania:
Podczas badania pacjent, pomimo zamknięcia w hermetycznym pomieszczeniu, ma ciągłą możliwość kontaktu z badającymi. W czasie badania pacjent powinien natychmiast zgłaszać:
- Wszelkie nagłe dolegliwości (np. uczucie klaustrofobii)
- Jakiekolwiek objawy po podaniu dożylnego środka cieniującego (duszność, zawroty głowy, nudności
Możliwe powikłania po badaniu:
Czasami mogą pojawić się powikłania po podaniu środka kontrastowego. Objawy takie jak: zaczerwienienie, obrzęk skóry, wysypka, nudności, wymioty, zawroty głowy, nagłe osłabienie powinny być niezwłocznie zgłoszone lekarzowi. Z uwagi na pochłonięcie względnie dużej dawki promieniowania rentgenowskiego badanie nie powinno być powtarzane. Wykonywane jest u chorych w każdym wieku. Nie może być wykonywane u kobiet będących w ciąży. Należy unikać wykonywania badania u kobiet w II połowie cylu miesięcznego, u których zaistniała możliwość zapłodnienia.