Oddział Ginekologiczno-Położniczy

Oddział Ginekologiczno-Położniczy

 

Oddział Ginekologiczno-Położniczy znajduje się na drugim piętrze szpitala i świadczy usługi całodobowo.
Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

 

Lekarze:

 • Żołnierczyk Tomasz - Ordynator
 • Wiśniewski Dawid - Zastępca Ordynatora
 • Pawluk Andrzej
 • Karczewski Krzysztof
 • Kwoka Piotr
 • Różańska - Kohsek Agnieszka
 • Maźniewska Małgorzata – poradnia ginekologiczno – położnicza

 

Położna koordynująca : położnictwa, ginekologii i neonatologii – Urszula Hercuń


Oddział ginekologiczny

Część ginekologiczna działalności oddziału, to przede wszystkim diagnostyka krwawień i krwotoków, leczenie stanów zapalnych, leczenie zachowawcze i operacyjne, takich stanów jak: endometrioza, niepłodność, mięśniaki macicy, torbiele, obniżenie pochwy z nietrzymaniem moczu, wypadanie macicy, schorzenia szyjki macicy i sromu. Utrzymujemy stały kontakt z Dolnośląskim Centrum Onkologicznym i Klinikami Ginekologiczno -Położniczymi we Wrocławiu. Zabiegi ginekologiczne odbywają się również metodą laparoskopową, co skraca czas rehabilitacji po zabiegu.

 

Pacjentki oddziału powinny zabrać ze sobą:

 • Koszule
 • Kapcie
 • Klapki pod prysznic
 • Szlafrok
 • Pełną dokumentację medyczną ( grupa krwi, poprzednie badania, wypisy ze szpitali itp.)
  Pacjentka przed zabiegiem powinna być na czczo. W wyjątkowych sytuacja nie - jeśli zostało to wcześniej uzgodnione z lekarzem prowadzącym.

 

 

Blok porodowy

W obrębie bloku porodowego znajdują się 2 osobne, jednoosobowe sale porodowe, przystosowane do  porodów rodzinnych, dostępne dla wszystkich rodzących bez opłat. Do dyspozycji rodzących są dostępne we wszystkich salach: worki sako, piłki, materace, a w niektórych prysznic i wanna.

Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: skierowanie do szpitala, karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego - zaświadczenie od lekarza specjalisty kierującego do zabiegu cięcia cesarskiego.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, WR - odczyn Wassermanna, badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C) oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów, jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.

 

 

Poród

Kobiecie rodzącej może towarzyszyć wybrana przez nią osoba, przez cały czas trwania porodu. Zachęcamy kobiety do zabrania ze sobą planu porodu, który omawiany jest z położną w sali porodowej i zostaje dołączony do dokumentacji medycznej. Dysponujemy kardiotokografem telemetrycznym, co pozwala wykonać zapis KTG, w pozycji dogodnej dla rodzącej kobiety.   Zgodnie z nowym standardem opieki okołoporodowej, rodząca może spożywać  płyny w trakcie porodu oraz małe przekąski, do czego zachęca personel sali porodowej. Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: praca z oddechem, immersja wodna, aktywność (spacery, piłka), przyjmowanie dogodnej pozycji ciała (worek sako, materac, łóżko porodowe)
- farmakologiczne: gaz wziewny,

-TENS
Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne. Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w kontakcie skóra do skóry.  Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa lub położną.
Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury, odbywa się po kilku minutach. Pomiary antropometryczne noworodka wykonywane są w nowoczesnym kąciku noworodka, który otrzymaliśmy w 2018 r od WOŚP.

 

Cięcia cesarskie
W obrębie bloku porodowego znajduję się także sala operacyjna, gdzie odbywają się zabiegi cięcia cesarskiego, zarówno te planowe, jak i nieplanowe. Wykonujemy planowe zabiegi cięcia cesarskiego we wtorki i czwartki. Chcąc skorzystać z takiej formy zakończenia ciąży, wymagane jest skierowanie od lekarza prowadzącego. Zapisy na zabieg cięcia cesarskiego odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 12-14. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna na sali operacyjnej.  Po zabiegu cięcia cesarskiego noworodek zostaje zbadany przez lekarza pediatrę na sali operacyjnej. Jeśli kobieta pozostaje w znieczuleniu rdzeniowym, pierwsze przywitanie się mamy z dzieckiem, odbywa się jeszcze na sali operacyjnej.  Następnie dziecko zostaje przewiezione na oddział noworodkowy, gdzie  może być kangurowane  przez ojca. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim, odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia, po przewiezieniu mamy na oddział położniczy.

 

Oddział położniczy

Zajmuje się patologią ciąży oraz opieką nad kobietą i noworodkiem po porodzie. Oddział funkcjonuje w systemie rooming-in, co oznacza że mamy przebywają w salach z dziećmi. W ramach oddziału zlokalizowanych jest 5 sal położniczych (2 jednoosobowe i 3 dwuosobowe) oraz jedna wspólna łazienka. Każda sala wyposażona jest w stanowisko do pielęgnacji noworodka. Kobiety  po porodzie drogami natury przebywają z dziećmi przez całą dobę.  Noworodki kobiet po cesarskim cięciu przebywają na oddziale neonatologicznym, pod opieką personelu medycznego, do czasu, kiedy kobieta  zostanie uruchomiona i będzie mogła samodzielnie opiekować się dzieckiem.
Pobyt w oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym i po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi u noworodka są wykonywane w obecności opiekuna. Każdy rodzic, który wyraża potrzebę wsparcia i instruktażu, w zakresie opieki nad dzieckiem, taką pomoc otrzyma.
Kobieta otrzymuje wsparcie w zakresie laktacji  od personelu oddziału położniczego i neonatologicznego.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę matki/opiekuna, ze względu na zauważalne trudności w karmieniu lub ze wskazań medycznych. Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w godz. 10:00-20:00. Aby dostać się na oddział położniczy, należy kierować się w stronę laboratorium, następnie skręcić w prawo na klatkę schodową i wejść na 2 piętro – oddział położniczy.
Na oddziale położniczym nie mogą przebywać dzieci do lat 12.

Wyprawka potrzebna podczas pobytu na oddziale położniczym:

 

 DLA DZIECKA:

 • Pampersy
 • Mokre chusteczki
 • Tetrowe pieluszki 2,3 sztuki
 • Flanelowe pieluszki 2 sztuki
 • Krem do pielęgnacji pośladków np. bepanthen, linomag, (gęsty, nawilżający, bez cynku)
 • Kocyk/becik/tulik/śpiworek  - opcjonalnie
 • Ubranka (body: długi rękaw, krótki rękaw, śpioszki 2 pary, spodenki, skarpetki) – opcjonalnie

 

DLA MAMY:

 • Ręcznik mały, duży
 • Szlafrok, klapki, wygodna koszula 2szt.
 • Naturalny kosmetyk: szare mydło, Biały Jeleń, Tantum Rosa
 • Maść na brodawki z lanoliną
 • Poduszka do karmienia - opcjonalnie
 • Dobry biustonosz do karmienia bez fiszbin
 • Wkładki laktacyjne
 • Pomadka do ust
 • Podkłady na łóżko (duże)
 • Wkładki (podpaski) poporodowe duże
 • Majtki poporodowe (siateczkowe, nie flizelinowe!)
 • Ręczniki papierowe
 • Woda mineralna, przekąski
 • Przekąski na czas porodu (cukierki, biała czekolada,lizaki)
   

Szkoła Rodzenia
Szpital współpracuje ze Szkołą Rodzenia, mieszczącą się w budynku szpitalnym na pierwszym piętrze.
Przy Szkole Rodzenia funkcjonuje także poradnia laktacyjna.

http://fundacja-dobrypoczatek.pl/

 

Jeśli jesteś zadowolona z opieki na naszym oddziale i chciałabyś podziękować za opiekę nad Tobą i maleństwem, istnieje możliwość wpłacenia darowizny, na rzecz oddziału ginekologiczno – położniczego. Dzięki temu będziemy mogli zakupić nowy sprzęt, aby zapewnić kobiecie i jej rodzinie jeszcze lepsze warunki.

 

1 STYCZNIA 2021 R. SZPITAL PRZY UL. WROCŁAWSKIEJ 46 W STRZELINIE STAŁ SIĘ CZĘŚCIĄ UNIWERSYTECKIEGO SZPITALA KLINICZNEGO WE WROCŁAWIU

Drodzy Pacjenci dołożymy wszelkich starań by zapewnić Państwu
wysokospecjalistyczną opiekę medyczną z dostępem do nowoczesnej
infrastruktury USK.

Cieszymy się, że załoga strzelińskiej placówki dołączyła do
kadry jednego z największych szpitali w Polsce. Liczymy na to, że
zmiana właściciela będzie dla Państwa satysfakcjonująca.