Pracownia TK:

SCM posiada Tomograf Komputerowy firmy Philips MX16, 16-sto rzędowy, który zapewnia wysoką jakość obrazowania dla rutynowych badań CT włączając badania mózgu, klatki piersiowej, jamy brzusznej, miednicy, kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowego oraz angiografii CT i wirtualnej kolonoskopii.

Telefon: 71 32 648 39

Tomografia komputerowa jest procedurą diagnostyczną, która polega na uzyskiwaniu szczegółowych obrazów przekroju ciała przez daną płaszczyznę za pomocą promieniowania rentgenowskiego.

Badanie za pomocą tomografu komputerowego jest bezbolesne i nieinwazyjne. Dostarcza bardzo szczegółowych informacji, które można przetworzyć cyfrowo na obrazy trójwymiarowe. Ma stosunkowo szybki i prosty przebieg, może więc uratować komuś życie, ponieważ pozwala wykryć obrażenia wewnętrzne.
WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA:
Wskazana do wykonania TK w trybie natychmiastowym:

• Podejrzenie krwawienia doczaszkowego
  • Podejrzenie kliniczne ropnia mózgu
  • Uraz głowy i kanału kręgowego

Pozostałe wskazania:

Ze strony centralnego układu nerwowego:

• Podejrzenie nowotworu pierwotnego i wtórnego mózgowia
  • Choroby przysadki mózgowej i oczodołu nie dające się wyjaśnić innymi badaniami
  • Wady wrodzone ośrodkowego układu nerwowego
  • Zmiany naczyniopochodne w mózgowiu (krwiak, zawał)
  • Ocena anatomiczna struktur kanału kręgowego
  • Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i przepukliny jąder miażdżystych
  • Urazy rdzenia kręgowego
  • Choroby kości czaszki, zatok, jam nosa, gardła i krtani
  • Zaburzenia neurologiczne o niewyjaśnionej etiologi Inne

Ze strony klatki piersiowej, śródpiersia:

• Choroby płuc: ropień, fibroza, sarkoidoza, histiocytoza X, azbestoza, zator tętnicy płucnej, urazy płuc, zawał płuc.
  • Zmiany w opłucnej i ścianie klatki piersiowej: nowotwory, zapalenia, uraz, przerzuty nowotworowe
  • Choroby serca, osierdzia i dużych naczyń: kardiomiopatia, wady serca, guzy serca, płyn w osierdziu, zapalenie osierdzia, tętniaki aorty
  • Nowotwory płuc i drzewa oskrzelowego

Ze strony jamy brzusznej:

• Nowotwory łagodne i złośliwe wątroby, trzustki, pęcherzyka żółciowego, nerek, śledziony i przestrzeni zaotrzewnowej
  • Zapalenie trzustki i wątroby
  • Urazy i zapalenie śledziony
  • Zapalenia nerek, guzy, urazy, wodonercze, zwężenie tętnic nerkowych, wady nerek
  • Patologia nadnerczy

Ze strony miednicy małej:

• Nowotwory narządów rodnych kobiety i gruczołu krokowego u mężczyzny
  • Guzy pęcherza moczowego

Ze strony kręgosłupa:

• Urazy
  • Zwyrodnienia
  • Torbiele

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA:

Do badania należy zgłosić się na czczo (co najmniej 6 godzin wcześniej nie należy przyjmować pokarmów stałych). W przypadku badania jamy brzusznej ważne jest przygotowanie pacjenta poprzez odpowiednie wypełnienie przewodu pokarmowego specjalnym środkiem kontrastowym. W tym celu przed rozpoczęciem badania pacjent musi wypić wodny roztwór środka kontrastowego. Aby wyeliminować powstanie zaburzeń obrazu spowodowanych ruchami jelit, w niektórych przypadkach wskazane jest wcześniejsze zastosowanie środków hamujących perystaltykę jelit (np. Buscopan, Glukagon). Unika się wykonywania badań u osób z klaustrofobią. Małym dzieciom przed badaniem podaje się środki uspokajające.

BADANIA POPRZEDZAJĄCE:

W niektórych przypadkach wykonuje się inne badania obrazowe (np. zdjęcia rentgenowskie lub badanie ultrasonograficzne). Wyniki wszystkich poprzedzających badań dodatkowych powinny byc dostarczone przed wykonaniem badania tomografii komputerowej.

OPIS BADANIA:

Pacjent nie musi się rozbierać do badania, układany jest na ruchomym stole (zwykle na plecach), na którym wjeżdża do środka aparatu (tzw. gantry). W czasie badania pacjent leży nieruchomo, jest instruowany o sposobie zachowania podczas samego badania, w celu uzyskania lepszej jakości zdjęć. W tym m.in. celu większość aparatów TK wyposażona jest w tzw. Intercom, czyli prosty sposób komunikacji głosowej pomiędzy pacjentem a lekarzem czy technikami. Aparat wyposazony jest także w specjalne diody zapalające się podczas wysyłania promieniowania rentgenowskiego, po to, aby w chwili palenia się lampki pacjent nie oddychał. Służy to także poprawie jakości otrzymanego obrazu.

CZAS:

Badanie trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE:

Przed badaniem:

• Rozpoznana wcześniej alergia lub wystąpienie w przeszłości jakichkolwiek reakcji uczuleniowych na leki lub środki kontrastowe
  • Wyniki wszystkich poprzedzających badań
  • Skłonność do krwawień (skaza krwotoczna)
  • W przypadku stosowania dożylnych środków kontrastowych
  • Ciąża

W czasie badania:

Podczas badania pacjent, pomimo zamknięcia w hermetycznym pomieszczeniu, ma ciągłą możliwość kontaktu z badającymi. W czasie badania pacjent powinien natychmiast zgłaszać:

• Wszelkie nagłe dolegliwości (np. uczucie klaustrofobii)
  • Jakiekolwiek objawy po podaniu dożylnego środka cieniującego (duszność, zawroty głowy, nudności

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU:

Czasami mogą pojawić się powikłania po podaniu środka kontrastowego. Objawy takie jak: zaczerwienienie, obrzęk skóry, wysypka, nudności, wymioty, zawroty głowy, nagłe osłabienie powinny być niezwłocznie zgłoszone lekarzowi. Z uwagi na pochłonięcie względnie dużej dawki promieniowania rentgenowskiego badanie nie powinno być powtarzane. Wykonywane jest u chorych w każdym wieku. Nie może być wykonywane u kobiet będących w ciąży. Należy unikać wykonywania badania u kobiet w II połowie cylu miesięcznego, u których zaistniała możliwość zapłodnienia.