Oddział neonatologiczny:

Oddział Noworodkowy Strzelińskiego Centrum Medycznego w Strzelinie posiada uprawnienia I poziomu opieki perinatalnej określony przez Program Poprawy Opieki Perinatalnej. Wykonuje świadczenia w dziedzinie neonatologii zapewniając hospitalizowanym noworodkom stałą 24 godzinną fachową opiekę lekarską i pielęgniarską zgodnie z aktualnym poziomem wiedzy neonatologicznej i rekomendacjami postępowań w medycynie perinatalnej.

Oddział realizuje ogólnopolskie programy:

• Poprawy Opieki Perinatalnej
  • Promocji Karmienia Piersią
  • Wczesnej diagnostyki Hypotyreozy, Fenyloketonurii i Mukiwiscydozy oraz rzadkich wad metabolizmu
  • Wczesnego Wykrywania Wad Słuchu
  • Wczesne wykrywanie wad serca poprzez przesiewowe badanie pulsoksymetryczne w pierwszych 24 godzinach życia

Inne czynności profilaktyczne w tym:

• Polski Rejestr Wrodzonych Wad Rozwojowych
  • Profilaktyka krwawień
  • Profilaktyka zakażeń przedniego odcinka oka
  • Profilaktyka krzywicy
  • oraz szczepienia ochronne zgodnie z obowiązującym harmonogramem szczepień

Organizacja oddziału to rooming In, choć istnieje możliwość czasowego oddzielenia noworodka od matki na jej prośbę (np. gdy czuje się zmęczona). Pokoje dla matki z dzieckiem są jasne, kolorowe, 2-3 osobowe, bezpieczne pod względem epidemiologicznym (wysoki stopień czystości bakteriologicznej). W oddziale panuje kameralna atmosfera i przyjazny stosunek personelu do naszych pacjentów. Wszystkie zabiegi przy noworodku wykonywane są w obecności matki. Odwiedziny możliwe w szerokim zakresie. Istnieje możliwość uzyskania ponadstandardowej indywidualnej opieki medycznej (odpłatnie). Oddział w poprzednich latach został wysoko oceniony w rankingu oddziałów na Dolnym Śląsku-uzyskał III miejsce.

Ponadto na początku roku 2014 Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekaże oddziałowi przyznany w 2013 roku sprzęt medyczny. Tym razem będzie to:

• Bilirubinometr
  • Kardiomonitor